Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Giyilebilir Teknolojiler
Giyilebilir Teknolojiler
İçindekiler

Ultra modern bir çağda yaşadığımızı bizlere ispat eder nitelikteki giyilebilir teknolojiler, Apple, Samsung, Sony gibi dünya devlerinin ardı arkası kesilmeyen tanıtımlarının da gösterdiği üzere geleceğe damga vurmayı amaçlıyorlar.

Şu bir gerçek ki dünyamız; sanayi devriminin ardından en büyük teknolojik atılımını kesinlikle son 10 yılda gerçekleştirmiştir. Başlangıçta, bilgisayarın hayatımıza girmesiyle hayallerin ötesinde bir hal alan süreç, ağırlıklarıyla taştop olarak adlandırılan laptoplar ve anteni kendinden büyük cep telefonları temelinde taşınabilir teknolojiye evrilmiştir. İnovasyon çağı olarak adlandırılabileceğimiz günümüzde ise teknolojik gelişimler sınır tanımayarak giyilebilir teknolojiler ile hayatımızı şekillendirmeye devam etmektedir.

Giyilebilir Teknolojiler Yaygınlaşıyor

Teknoloji dünyasının Asya ve Amerika bazlı rekabeti, zaman geçtikçe ilerlemenin hangi noktalara gidebileceğiyle ilgili kafa yormamıza neden olmakta. Akıllı sıfatını taşıyan bileklik, saat, kolye, gözlük, yüzük, para öder, nabız ve ritm ölçer gibi donanımlarında giyilebilir teknolojiler barındıran aksesuarlar, 2014 yılında 2,2 milyonluk bir satış hacmine ulaşmış durumdalar. Giyilebilir akıllı ürünlerin sağlık izleyicisi olmanın ötesine geçerek daha işlevsel bir halle tüketici alanlarına taşınacağı görüşüyle bu rakamın 2018 yılında 135 milyona çıkacağının tahmin edildiğini belirtelim ve geleceği tanımlayan temel ürünlere göz atalım;

Akıllı Saatler

Akıllı telefonlar konusunda kıyasıya bir rekabet için olan firmalar, giyilebilir telefon olarak tanımlayabileceğimiz akıllı saatler konusunda da atılımlar yapıyorlar.

Apple Watch

2007 yılında Steve Jobs’un üzerinde çalıştığı Iwatch adını verdiği akıllı saat projesinin duyulduğu andan itibaren dünyanın teknoloji eğilimi de buna göre şekillendi. Apple’ın Motorola ile ortaklık kurarak telefon ile bilgisayarı Iphone adı altında birleştirmesinin ardından, aynı teknolojiyi giyilebilir telefon olarak nitelediği Apple Watch için kullanmasıyla 2014 ile birlikte hayatımızdaki yerini almış oldu. Geçtiğimiz günlerde internette yayınlanan bir video ile 2019’da bürünmeyi hedeflediği haline dair ipuçları veren Iwatch, teknoloji tutkunlarının merakla beklemesine yol açmış görünüyor.

Samsung Gear Serisi

Samsung’un en büyük rakibi Apple’dan sonra ilgilenmesine karşın daha erken piyasaya sunduğu ve Android ile uyumlu olması neticesinde dünya çapında hatırı sayılır satışa rakamlarına ulaştığı Samsung Gear akıllı saat serisi, Nexus ve LG gibi markaların telefonlarıyla da uyum göstermesiyle Pazar payını bir hayli geliştirmeyi başardı. Pedometre ve ritm ölçer gibi sağlık temelli uygulamalara da sahip olan cihaz, Samsung’un giyilebilir teknoloji ürünlerinin amiral gemisi konumunda.

Sony Smartwatch

Sony’nin telefon dünyasına girmesiyle birlikte özellikle müzik dinleme konusunda yarattığı teknolojiler dikkat çekmişti. Akıllı telefon dünyasını da yakalamayı başaran Sony, Android ile uyumlu Smartwatch akıllı saatlerinde NFC ve Bluetooth bağlantı seçenekleriyle müziğinizi dinleme ve telefonlarınızı yanıtlama imkânına emsalleri gibi sahip.

Blocks ve BPay

Akıllı saatler arasında adını anmamızı sağlayan önemli bir özellikleri olan Blocks ve BPAY, paypal ve Barclaycard gibi ödeme araçlarıyla mobilize olarak tek hamleyle ödeme yapmanızı sağlıyorlar. Blocks, 3 boyutlu görünümüyle de etkileyici bir karaktere sahip.

Akıllı Bileklikler

İnovasyon yarışının genişleyerek hız kazanmasıyla dünyanın hemen bütün teknoloji markaları vücudumuza entegre cihazlar üretme konusunda çaba gösteriyorlar.

Intel MICA

Bilgisayar teknolojileri üreterek dünya çapında bir şirket haline gelen Intel, giyilebilir teknolojiler alanına da el atmış görünüyor. Modaya uygun bir akıllı iletişim aksesuarı olarak tanımlanabilecek Intel MICA bileklik sayesinde kullanıcılar için SMS, Gmail, Twitter/Facebook erişimi sağlanabiliyor.

Jawbone Up3

Aktivite takip cihazı piyasasının en önemli firmalarından biri konumundaki Jawbone, şimdiye kadarki en kapsamlı ve şık bilekliği Jawbone Up3 ile sporla ilgilenen bireylere yönelik üretim yapıyor. Cihaz, egzersiz verilerinizi gözden geçirerek size uygun antrenman programı hazırlayabiliyor.

Xiaomi MiBand

Türkiye’de pek fazla bilinmese de dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi olan Xiaomi, alarm, pedometre, uyku süresi hesaplayıcı, yakılan kalori miktarı gibi artık akıllı bilekliklerde standart hale gelmeye başlamış özelliklerin yanı sıra, android uyumlu olarak sizi sosyal mecralardan da uzak bırakmıyor. Benzerlerine nazaran etkileyici bir tasarıma sahip ürün, uygun fiyatıyla da dikkat çekiyor.

Moda ve Giyilebilir Teknolojiler

Aralarında ünlü moda markası Ralph Lauren’in de yer aldığı akıllı t-shirt üretimi yapan firmalar sayesinde giyim kuşam alanına da sıçramış görünüyor. OMSignal teknolojisi ile Polo tech adındaki aparat ile bezeli giysiler, stres seviyesine kadar uzanan bir veri akışını sunan sistemiyle dikkat çekiyor. Aynı teknoloji özel olarak üretilmiş Viper ve benzeri yelekleri giyen sporcuların performansını ölçme amaçlı da kullanılıyor.

Takılabilir Teknolojiler

Giyilebilir teknolojiler, 3 boyutlu teknolojinin ilerlemesiyle oyun ve iletişim dünyasında takılabilir olarak da hızla yer alıyor.

Google Glass

Arttırılmış gerçeklik sunmayı vaat eden Google Glass, kullanıcıların günlük hayatlarında anlık olarak gerçek bilgiler ulaştırmayı amaçlıyor. Şimdilik sınırlı sayıda kullanıcıya hitap edebilen ürün, gelişmiş versiyonlarıyla vazgeçilmez olmayı hedefliyor.

ION

79 dolara akıllı gözlük edinme olanağı sunan ION, bluetooth bağlantısı ile IOS ve Android cihazlarla uyum gösterebiliyor. Google Glass’ın kamera ve ekran özelliklerini barındırmadığı için düşük fiyatlı olan ürün, esas olarak akıllı telefonunuzu uzaktan kontrol etmenize yarıyor.

Project Morpheus

Sony’nin oyun konsolu PS4 ve Vita için ürettiği ürün, oyun dünyasının gerçeklik konusunda vardığı en son nokta olarak göze çarpıyor.

Son olarak, dev firmaların giyilebilir teknolojiler devrimine her geçen gün katkıda bulunmasıyla gelişen akıllı aksesuarlar dünyasının, köstekli saatlerden, hesap makinalı saate ve son olarak da akıllı saatlere evrildiğine bakarak dur durak bilmeden ilerlemeye devam edeceğini söyleyebiliriz.

Paylaş