Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Mobil Sonuçlar İçin Google Site Hızı Güncellemesi
Mobil Sonuçlar İçin Google Site Hızı Güncellemesi
İçindekiler

Uzun zamandır site hızının önemini vurgulayan Google sonunda Temmuz 2018’de site hızına yönelik mobil arama sonuçları için algoritmada bir güncelleme yapacağını resmi olarak duyurdu.

İlk kez 2010'da yaptığı duyuruda sayfa hızının yalnızca masaüstü aramaları için bir sıralama faktörü olduğunu söyleyen Google, mobil sorguların masaüstü sorgularından yüksek olmaya başlamasıyla rotasını mobile çevirdi. Açıklamaya göre artık site hızı kriterini de mobil aramada bir sıralama faktörü olarak kullanacak.

Mobil Site Hızı Güncellemesi

Mobil arama için tasarlanmış "Speed Update" olarak adlandırılan bu yeni sıralama algoritması söylenene göre sorgularda çok büyük bir yüzdeyi kapsamayacak. Sadece en yavaş deneyimi kullanıcılara sunan sayfaları olumsuz olarak etkileyecek.

Google’ın duyurduğu bu mobil algoritma güncellemesinin masaüstü aramalarda da geçerli olup olmayacağı hakkında ise henüz kesin ve net bir bilgi yok.

Daha önce site hızı hakkında hiçbir güncellemeyi önceden duyurmayan Google, anlaşılan bu sefer web yöneticilerinin mobil sayfalarını bu güncellemeye karşı hazırlamasını istiyor. Bu yüzden de sayfa hızını iyi ölçümlemek ve optimizasyon önerileri sunmak için PageSpeed Insight raporunda da bazı güncellemeler gerçekleştirdi.

Google PageSpeed tool önceden hız testi yaparken Chrome Tarayıcısı'ndan gelen verileri kullandığı için sayfa hızının performansa etkisini tahmini olarak analiz edebiliyordu. Özellikle küçük sitelerde yeterli verilere sahip olmadığı için sağlıklı sonuçlar elde edilemiyordu. Güncellenen PageSpeed Insight ise sitenin hız performansına dair kullanıcılara artık daha fazla bilgi ve öneri verebiliyor.

Hızlı, ortalama ve yavaş olarak olarak sayfa hızını kategorilendiren tool, performansı bu sınıflara ayırırken First Contentful Paint (FCP) ve DOM Content Loaded (DCL) faktörlerine dikkat edecek.

pagespeed insight 1

‘’Sayfa Yükleme Dağıtımları’’ sitenin FCP ve DCL değerlerinin hakkında detaylı bilgiler sunacak.

pagespeed insight 2

 ‘’Sayfa İstatistikleri’’ bölümü kullanılan veri boyutu ve gidiş-dönüş değerlerini gösterecek. Bu verileri gören web yöneticileri yapılan değişikliklerin site hızı performansını ne şekilde değiştirdiklerini kolaylıkla öğrenebilecekler.

 pagespeed insight 3

‘’Optimizasyon Önerileri’’ bölümü ise eskisi gibi sayfa performansını arttırmak için öneriler sunacak. Önerilerin altındaki linklere tıklayarak detayları öğrenebilirsiniz.

pagespeed insight 4

Paylaş