Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Performance Max Kampanyasına Bakış
Performance Max Kampanyasına Bakış
İçindekiler

Bugün Google'ın yeni otomasyon ürünü pMax (Performance Max) kampanya modelini ele alacağım. Tamamen otomasyon konuştuğumuz, datayı hergün yeniden anlamlandırdığımız şu günlerde, pMax'in hayatımıza hızlı bir giriş yaptığını söyleyebiliriz.

Ancak yaptığımız testlerde pMax'in performansının iyi olduğunu gözlemlesek bile bazen sorunlar oluşturduğuna da şahit olduk. Örnek arama terimi optimizasyonu yapamıyorsunuz. Bu bazı müşteri hesaplarında ciddi sorun oluşturabiliyor, çünkü müşteriler rakip aramalarda görünüp, ihtar aldığı durumlar oluabiliyor. Blog, İletişim vb. sayfaları URL negatiflemesinden hariç tutmuş olsanız bile bu yeni kampanya modelinde yine de yayınlandığı oluyor. Bu durumlarda ise Google destek ekibi ile bir süreç başlatmanız gerekiyor.

Gelelim performansına... Yakında gelecek olan new customer acqusition özelliği göz kamaştırıyor. Böylece smart shopinlerde kullandığımız yeni müşteriye odak olma noktası bizi heyecanlandırıyor. Mevcut performansı ise Google'ın tüm envanterlerini kullanabildiği ve dönüşüme odaklı bir kampanya yapısı olduğu için hiçte fena değil. Örneğin lead hesaplarında güzel sonuçlar alıyoruz, çünkü bir shopping entegrasyonu yok. Ancak retail müşterilerinde sonuçlar güzel olmak ile birlikte shopping kampanyalarının performanslarını etkiliyor. Çünkü envanterin en yoğun kullandığı tarafı shopping oluyor.

Bu kampanya türünde kitle sinyali de bir hayli önemli bir konu. Bunun için bir strateji oluşturmanız şart. Şimdilik pMax ile ilgili yazacaklarımız bu kadar. İleri de bu kampanya türü geliştikçe bizde daha çok veri sunabileceğiz.

Paylaş