Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Programatik Reklam Teknolojisi
Programatik Reklam Teknolojisi
İçindekiler

RTB yani Gerçek Zamanlı Teklif modeli ile çalışan programatik ile tüm reklam alanlarına neredeyse ulaşabilmektesiniz. Programatik ile dynamic görsel optimizasyonu ve kişi segmentleri çok derin yapılabilmektedir.

RTB Programatik teknolojisi sayesinde kullanıcıların site içi davranışlarından daha önceki CRM verilerine ve login oldukları saatlere kadar tüm verilerini kullanmamızı sağlamaktadır. Standart medya satın alma ile farkı ise aslında şurada ciddi olarak ortaya çıkıyor. Programatik ile birçok parametreyi kişiselleştirebilmekteyiz. Örneğin kullanıcılara gönderdiğimiz mesajlar dahail özelleştirilebilmektedir. Programatik'te reklam yapabilmek için bin gösterime veya tıklamaya ücretlendirilebilirsiniz. Programatik teknolojilerinde statik bannerlar, video reklam yayını, kişilere özel dinamik reklamlar kullanılabilmektedir. Ayrıca programatik teknolojisinde tıpkı Google Adwords'te olduğu gibi bir dönüşüm kodu aracılığı ile, kullanıcıların web sitelerinde yaptığı alışverişi de takip edebiliriz. Ayrıca siteye gelen kullanıcıları "yeniden pazarlama" dahilinde kullanmamızı sağlamaktadır.

Programatik Reklam Teknolojisi

Segmentasyon yapısında birçok yayıncının datasını kullanan programatik teknolojisi sayesinde, kullanıcıların cinsiyetine, yaş bilgisise, ilgi alanlarına, gezdiği web sitelerine gibi birçok bilgiye ulaşılabilmekte ve buna göre doğru hedeflemeler kullanılabilmektedir. Performans reklamcılığı ve branding reklam modellerinin hepsine uyumlu olan programatik ile daha akıllı segmente edilen kullanıcılar ile performans hedeflerine daha hızlı ulaşmak mümkündür.

Programatik teknolojisinin görüntülü ve video reklam platformlarında veri kullanımı olduğundan dolayı kampanya oluşturduğumuzda ilk olarak öğrenmeye dayalı sistemlerdir. Bu algoritmanın veri toplaması biraz zaman gerektirebilir. Performansa en hızlı şekilde ulaşmak için öncelikle kullanıcıların davranış biçimlerini en iyi şekilde öğrenir. Daha sonra performansa karar vererek optimize etmemize olanak sağlar. Bu algoritma saniye bile değil mini saniyelerin konuştuğu bir dünyadır.

Programatik teknolojisini kullanmak için öncelikle doğru strateji kurgusu yapacak profesyoneller ile çalışmak gerekmektedir. Programatik platformlar doğru ve profesyonel kullanımda performansı üst düzey olacaktır. Binlerce değişkenin olduğu bir dünyada nasıl başlanıp, nasıl devam edileceğine karar vermek oldukca zor bir konudur. Bu sebep ile dünyanın en büyük reklam firmaları bile programatik platformlarını uzman ekiplere yönettirmektedir. Profesyonel bir ekibin yönettiği programatik ile cirolarınızda ciddi artış sağlayabilir ve hedeflere kolay ulaşıp bu teknolojiden maksimum olarak faydalanabilirsiniz.

Paylaş
Programatik Reklamların Marka Bilinirliğine Katkısı
Programatik Reklamların Marka Bilinirliğine Katkısı

Programatik reklamlar ile marka bilinirliğinizi arttırmanın ve performans açısından programatik'in faydalarını bu yazımızda paylaşacağız.