Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Site Bağlantıları Arama Kutusu
Site Bağlantıları Arama Kutusu
İçindekiler

Google bu ayın başlarında arama sonuçlarında kullanıcıya daha fazla içerik sunmak ve etkileşimi arttırmak için gelişmiş arama kutusunu duyurdu. Teknoloji devi insanların belirli bir siteyi aratarak yaptıkları aramalardan sonra ilgili site içerisinde yer alan içerikleri de araştırdığını tespit etmiş olsa gerek ki böyle bir özellik getirerek bu ihtiyaca cevap verdi.

Site Bağlantıları Arama Kutusu

Bu özellik sayesinde Google'da yaptığınız marka araması sonucunda ilk sırada yer alan sitenin (markanın) hemen altında bir arama kutusu beliriyor. Bu kutuda site içerisinde bulmak istediğiniz ürüne doğrudan ulaşmanız için arama yapabiliyorsunuz. Aslında bu özelliği sıradan olmayan kullanıcılar zaten biliyordur. Google site:siteadı.com içerik şeklinde yaptığınız arama sonucunda size ilgili sitede istediğiniz içeriğin olduğu sayfaları getiriyordu.

Site Bağlantıları Arama Kutusu

Google bunu herkesin kullanabileceği bir hale getirerek kullanıcı tarafında kolaylık sağlamış oldu. Üstelik öyle kolaylık sağladı ki arama kutusuna yazmaya başladığınız an tıpkı normal arama yapıyormuşsunuz gibi ilgili site içerisinde bulunan content'i tamamlamaya başlıyor ve size öneriler sunuyor.

Bu özelliği uygulayabilmeniz ve ziyaretçilerinize sunabilmeniz için sitenizin bir arama motoruna sahip olması gerekiyor. Arama motorunuz varsa bunu Google'a bildirmeniz yeterli olacaktır. Bu işlemi gerçekleştirmek için kaynak kodlarınız arasına Google'ın verdiği kodları eklemeniz gerekiyor. 2 farklı yöntem ile bunu yapabilirsiniz.

JSON-LD

<script type="application/ld+json">

{

"@context": "http://schema.org","@type": "WebSite","url": "https://www.example.com/","potentialAction": {"@type": "SearchAction","target": "https://www.example.com/search?q={search_term}","query-input": "required name=search_term"}

}

</script>

Microdata

<div itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite">

<meta itemprop="url" content="https://www.example.com/"/><form itemprop="potentialAction" itemscope itemtype="http://schema.org/SearchAction"><meta itemprop="target" content="https://www.example.com/search?q={search_term}"/><input itemprop="query-input" type="text" name="search_term" required/><input type="submit"/></form>

</div>

Bu kodlardan herhangi birini sitenize göre uyarlayıp ana sayfanızın kaynak kodlarına yerleştirdikten sonra işleminiz tamamlanıyor ve Google'ın arama algoritmasının sizi farketmesini bekliyorsunuz. Google botlarının sitenize uğrama sıklığına göre değişen bu süreçten sonra artık arama sorgusuna site adınızı yazan ziyaretçileriniz site bağlantınızın altında bir arama kutusu görecekler.

Paylaş