Arama Motoru Optimizasyonu

SEO (SEARCH ENGİNE OPTİMİZATİON) NEDİR?

SEO, bir web sitesi hakkında arama motorları için yapılan tüm iyileştirme çalışmaları olarak tanımlanabilir. Arama motoru optimizasyonu yani SEO ile amaç web sitesinin değerini artırarak arama motorunda daha üst sıralara çıkması ve dolayısı ile site ziyaretçi sayısının artırılmasıdır.

SEO çalışmaları ile web sitenizin son kullanıcılar için hızlı, kolay ve bilgilendirici bir niteliğe kavuşması sağlanırken aynı zamanda arama motorları tarafında da web sayfanızın teknik açıdan, kolaylıkla anlaşılabileceği bir altyapı oluşturulur.

 

SEO NEDEN ÖNEMLİ?

İnternet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu bir web sitesine ya da bir ürüne ve hizmete ulaşmak için arama motorlarını tercih ederler. Aynı zamanda kullanıcıların neredeyse tamamının arama motoru sonuçlarında ilk sıralarda çıkan siteleri ziyaret ettikleri bilinmektedir.

Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için yapılan SEO çalışmaları web sitesine gelen kullanıcı sayısının artmasını sağlar. Bu şekilde tanıtılan ürün ya da verilen hizmetin daha çok insana ulaşması kolaylaşır.

 

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Neden Önemlidir?

Teknolojinin yıllar içinde gelişmesi ile birlikte tüketicilerin de satın alma davranışları büyük ölçüde değişiklikler göstermeye başladı. Özellikle son yıllarda e-ticaret sitelerinin hızla artması, internet aramalarını; tüketicilerin satın alma sürecindeki en büyük etkenlerden biri haline getirdi. Bu yüzden hem büyük hem de küçük ölçekli firmaların e-ticaret sitelerini en üst düzeye çıkarmak için SEO artık bir zorunluluk oldu.

Düşük maliyet ve ölçülebilen somut verilerle uzun süreli bir etki sunan SEO çalışmaları, site üzerinde yapılan optimizasyonlarla marka bilinirliğini ve organik ziyaretçi sayısını arttırmayı hedefler. Bu çalışmalar sonucunda e-ticaret sitesinin arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması daha fazla müşterinin markayı tanımasını ve dolayısıyla e-ticaret sitesinin büyüyerek daha fazla satış yapmasını sağlar. Üstelik ücretli reklamcılığın aksine çalışmalar kesintiye uğradığında müşteri akışları ve satışlar üzerindeki etkisi kısa sürede kaybolmaz ve marka bilinirliliğinde süreklilik devam eder. Ayrıca SEO çalışmaları diğer pazarlama faaliyetleriyle kolayca entegre edilebilir ve pazarlama faaliyetlerinin etkinliğini arttırırken, aynı zamanda markanın organik arama görünürlüğünü de geliştirir. Bu durum dönüşüm başı maliyetini düşürürken firmalara daha fazla zaman ve para kazandırır.

 

SEO NE İŞE YARAR?

  Web sitesinin reklam performansını artırır.

  Hedef kitleye ulaşmayı kolaylaştırır. Aynı zamanda erişim alanını genişletir.

  Sitenin ziyaretçi sayısını artırır ve işlem hacminizi genişletir.

  Marka bilinirliğini artırır.

 

SEO ÇALIŞMALARI NELERDİR?

SEO çalışmaları teknik optimizasyon, içerik optimizasyonu ve tanıtım çalışmalarının bir bütünüdür. Bu çalışmalar birbiri ile bağlantılı ve doğru şekilde yapıldığında siteniz istenilen anahtar kelimelerde arama motorlarında üst sıralarda yer alacaktır.

Teknik açıdan yapılan çalışmalar ile arama motorlarının sonuç sayfalarında hedef anahtar kelimeniz ya da kelimeleriniz ile üst sıralarda yer alabilmeniz için öncelikle var olan web sitenizin analizi yapılarak bazı teknik değişiklikler gerçekleştiriyoruz. Web sitenizin kodları ve alt yapısında arama motorlarının sitenize erişimini kısıtlayan ya da zorlaştıran durumlar da olabilir. Bu durumları belirledikten sonra optimize ederek anahtar kelimeler için uygun hale getirilmesini sağlıyoruz.

Web sitelerinde SEO çalışmaları için önemli olan bir diğer konu ise içerik optimizasyonudur. Çalışmalarımızın aşamalarından biri de web sitenizin var olan sayfalarındaki içerik yoğunluğunun anahtar kelimeler doğrultusunda analiz edilmesidir.

İçeriklerin ve sayfaların birbirleri ile olan ilişkileri de analiz edilir. İçerik analizinde her sayfa için olması gereken farklı anahtar kelimelerin sayfa içeriğindeki yoğunluğu da belirlenir. Tüm bu analizler sonucunda içerik optimizasyonu için olması gereken yapıyı oluşturulur.

Son olarak tanıtım çalışmaları ile sitenizin Alan adı Otorite değerini arttırıp marka ürün bağını güçlendirilmesini amaçlıyoruz. Web sitenizin diğer web siteleri üzerinden tanıtımını yaparak bilinirlik düzeyini artırıyoruz. Tanıtım çalışmalarını zincir siteler veya blog ağları kullanmadan, müşteri onayının alındığı ve düzenli olarak kontrol edilen yayınlar ile gerçekleştiriyoruz.

SEO çalışmaları farklı alanlarda yapılan çalışmaların bir bütünüdür.

 

Biz de SEO çalışmalarımızda kısa vadeli ve geçici sonuçlar yerine uzun vadeli ve kalıcı sonuçlar hedefliyoruz.