Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Google Mayıs 2022 Çekirdek Algoritma Güncellemesi
Google Mayıs 2022 Çekirdek Algoritma Güncellemesi
İçindekiler

Google, yılda birkaç defa geniş ölçekli çekirdek algoritma güncellemesi yayınlıyor. Google resmi Twitter hesabı üzerinden gerçekleştirilen paylaşımda 25 Mayıs tarihinde çekirdek algoritma güncellemesini yayına aldığını duyurdu. 

Peki bu algoritma güncellemeleri hangi kapsamları içeriyor ve web sitesi sahiplerinin kontrol etmesi gerekenler neler?

Güncellemenin ilk izlenimleri, küresel olarak tüm içerik türlerini, dilleri ve bölgeleri etkilediğini gösteriyor.

Mayıs 2022 Google Çekirdek Algoritma Güncellemesinin Sonuçları Ne Olabilir?

Google, açıklamasında temel güncellemelerin arama sonuçlarının alaka düzeylerini artırmayı ve “internetin değişen doğasına ayak uydurarak” genel sıralama sürecini iyileştirmeyi amaçladığını vurguladı. 

(2021, en çok algoritma güncellemesinin gerçekleştirildiği yıl oldu. 2021 algoritma güncellemeleri hakkında bilgi edinmek için 2021 Google Algoritma Güncellemeleri – Tam Liste içeriğimizi okuyabilirsiniz)

Çekirdek algoritma güncellemeleri, arama sonuçlarını kullanıcıların ihtiyaçlarına göre daha iyi uyarlamayı amaçlar. Bu nedenle web siteleri mevcut konumlarında hem yukarı hem de aşağıya doğru dalgalanmalar yaşayabilir.

Google genellikle güncellemelerden birkaç hafta sonra bir ara güncelleme yayınlar. Bu nedenle sıralamalarda düşüş yaşayan web siteleri için hâlâ umut var diyebiliriz.

Güncelleme Sonrası Olumsuz Sıralama Değişimlerini En Aza İndirmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Google 2019 yılında, güncellemeler hakkında öneriler ve bilgiler içeren bir rehber yayınladı. Bu rehber, web sitesi sahiplerinin faydalanabileceği güncel bilgileri içermektedir. (https://developers.google.com/search/blog/2019/08/core-updates)

Web sitenizi Google tarafından yayınlanan rehbere göre optimize ettiğiniz takdirde bu tür güncellemelerin olumsuz etkilerini en aza indirgemiş olursunuz.

Google güncellemeler ile ilgili ne diyor?

 • Sıralama artışları ve düşüşleri olasıdır,
 • Temel algoritma güncellemeleri belirli bir sorunu hedeflemez, kapsamlıdır ve arama motorunun genel performansını iyileştirmeyi amaçlar,
 • Sıralamada düşen sayfalar cezalandırılmaz,
 • Mümkün olan en iyi içeriği sağlamaya odaklanmak, temel algoritma güncellemesinin etkisiyle başa çıkmanın önerilen en iyi yoludur.
 • Çekirdek algoritma güncellemeleri yılda birkaç defa gerçekleşir,
 • Çekirdek algoritma güncellemesi sonrası olumsuz etkilenen web siteleri bir sonraki güncellemeye kadar görünürlük kazanmayabilir,
 • Her şeyden önce, panik yapmamak ve iyileştirme içeren alanlarda değişiklikleri hemen uygulamanız gerektiğini söylüyor.

Sıralamalarda düşüş yaşadım! Ne yapmalıyım?

Mayıs 2022 çekirdek algoritma güncellemesi sonrası önemli bir değişiklik fark ettiyseniz aşağıdaki maddeleri kapsamlı bir şekilde inceleyip, geliştirme gerektiğini düşündüğünüz alanları optimize etmeye başlayabilirsiniz;

 • Web sitenizde yer alan sayfalar için değerli, alakalı içerikler oluşturun,
 • Sayfanızda yer alan içerikleri derinlemesine ve kapsamlı bir şekilde ele alın ve zayıf içerikli sayfaların içeriklerini geliştirin.
 • İçeriklerde imla kuralları, dil bilgisi ve genel okunabilirliği sağlayın.
 • Sayfa başlık ve açıklamalarını anahtar kelimeler ile doldurmayın.
 • Web sitenize gelen bağlantı profilini artırın ve otorite değeri yüksek sayfalardan bağlantı edinimi gerçekleştirmeye çalışın.

Google Temel Algoritma Güncellemeleri Hakkında

Sıralama değişimleri, sektör fark etmeksizin tüm web sitelerini etkiler. Product Reviews gibi arama sonuçlarının belirli alanlarını hedefleyen bazı güncellemelerin aksine, çekirdek algoritma güncellemeleri tüm sektörlerde yaygın bir değişikliğe neden olur.

 • Çekirdek algoritma güncellemeleri, Google’ın arama sonuçlarının kalitesini iyileştirmek üzerine tasarlanmıştır. Kullanıcılara daha iyi bir arama sonucu deneyimi yaşatmak diğer arama motoru rakiplerinin önünde olmasını sağlamak için tasarlanmıştır.
 • Sıralamalarda veya trafikte kayıp, manuel işlem cezası aldığınız anlamına gelmez. Çoğu durumda, Google'ın web sitenizi içerik kalitesi faktörlerine göre yeniden değerlendirdiği anlamına gelir.
 • Temel güncellemeler sonrası sıralamalarda artış yaşayan web sitelerini incelemek önemlidir. Sektörden bağımsız olarak, güncelleme sonrası iyi performans gösteren web sitelerinin arama sonuçlarında iyi pozisyonlara ulaşması muhtemeldir. İçerik kalitesi ve stili ilham kaynağı olabilir veya siteniz için yeni stratejiler elde etmenizi yardımcı olur.

Makale Özeti

Öncelikle bu süreçte yaşanan değişimleri takip etmeye devam etmek önemli. İçerik stratejisi, web sitesine gelen bağlantılar veya teknik seo stratejinizde köklü değişiklikler yapmadan önce algoritma güncellemesinin tamamen yayında olmasını beklemenizi öneriyoruz.

Ciddi bir trafik veya sıralama kaybı yaşıyorsanız, neler olduğunu anlamamıza ve kurtarma planı oluşturmanıza yardımcı olmak için İletişim sayfası aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Paylaş
2021 Google Algoritma Güncellemeleri – Tam Liste
2021 Google Algoritma Güncellemeleri – Tam Liste

2021 yılında gerçekleşen önemli algoritma güncellemelerine göz atarken, güncelleme detaylarına ve 2022’de SEO stratejilerini nasıl bir çerçe...

SEO Uyumlu Pagination Yapısı Oluşturma Rehberi
SEO Uyumlu Pagination Yapısı Oluşturma Rehberi

Günümüzde SEO performansına zarar vermeyecek ve hatta olumlu yönde etkileyecek Pagination yapısı nasıl olmalı sorusuna yanıt vermek istiyoru...

Google Yapılandırılmış Veri Nedir? Örneklerle Yapısal Veri Çeşitleri
Google Yapılandırılmış Veri Nedir? Örneklerle Yapısal Veri Çeşitleri

Google yapısal veri kod yapısı, türleri ve kullanım amaçlarını inceleyin. Structured data nedir sorusunu cevaplayarak siteniz için rich sni...