Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
İnsanlar arama motorlarıyla nasıl etkileşimde bulunur?
İnsanlar arama motorlarıyla nasıl etkileşimde bulunur?

İnsanlar arama motorlarıyla nasıl etkileşimde bulunur?

Arama motorları iki ana işleve sahiptir: birincisi taramak ve dizine eklemek, ikincisi arama yapan kullanıcılara belirledikleri web sitelerinin en ilgili olanlarını sıralı bir listeyle sağlamak.

  1. Taramak ve Dizine Eklemek: Dünya çapındaki tüm ağlarda (World Wide Web – www) milyarlarca doküman, sayfa, dosya, haber, video ve medya taranıp dizine ekleniyor.
  2. Yanıt vermek: Kullanıcı sorgularına, en sık karşılaştıkları ilgili sayfaların listeleriyle ve alaka düzeyine göre sıralı olarak yanıt verme.
  3. Tarama ve Dizine Ekleme

World Wide Web'i büyük bir şehrin metro sistemindeki duraklardan oluşan bir ağ olarak düşünün.

Her durak, bir benzeri daha olmayan bir belgedir (genellikle bir web sayfasıdır ancak bazen bir PDF, JPG veya başka bir dosya da olabilir). Arama motorlarının, tüm şehri “taraması” ve bu yolculukta şehirdeki tüm durakları bulması gerekir; böylece mevcut olan en iyi yolu keşfedip kullanabilirler.

Web sunucusunun bağlantı yapısı tüm sayfaları birbirine bağlar.

Bağlantılar (linkler), arama motorlarının "tarayıcılar" veya "örümcekler" olarak adlandırılan otomatik robotlarının, web üzerindeki milyarlarca birbirine bağlı dokümana ulaşmasına olanak sağlar.

Motorlar bu sayfaları bulduğunda, onlardan gelen kodu çözer ve seçilmiş parçaları daha sonra bir arama sorgusu için ihtiyaç duyulduğunda geri çağrılacak şekilde büyük veri tabanlarında saklar. Milyarlarca sayfaya bir saniyeden daha kısa bir sürede erişilebilmek için, arama motoru şirketleri dünyanın dört bir yanında veri merkezleri oluşturmuşlardır.

Bu korkunç büyüklükteki depolama tesisleri, çok sayıda bilgiyi çok hızlı işleyen binlerce makineyi içinde barındırır. Bir kişi bu büyük motorların herhangi birinde arama yaptığında sonuçlar motorlar tarafından anında talep edilir; bir ya da iki saniyelik gecikme bile memnuniyetsizliğe neden olabileceğinden motorlar mümkün olduğunca hızlı cevap verebilmek için çok çalışır.

  1. Yanıt verme

Arama motorları cevap makineleridir. Bir kişi çevrimiçi bir arama yaptığında, arama motoru milyarlarca belgeden oluşan database’ini didik didik arar ve iki şey yapar: birincisi, yalnızca aramayı yapan kişinin sorgusuyla ilgili olan sonuçları getirir; ikincisi, bu sonuçları bilgiyi sunan web sitelerinin popülaritesine göre sıralar. Yani hem alaka düzeyi hem de popülerlik SEO sürecini etkileyen unsurlardır.

 

Arama motorları alaka düzeyini ve popülerliği nasıl –neye göre- belirler?

Bir arama motoru için alaka düzeyi, doğru kelimeleri içeren bir sayfa bulmaktan çok daha fazlası demektir. Web’in ilk zamanlarında, arama motorları bu basit adımdan daha ileri gidemediğinden arama sonuçları sınırlı bir değere sahipti. Yıllar geçtikçe, mühendisler, sonuçların arama yapanların sorgularıyla eşleşmesi için daha iyi yollar geliştirdi. Günümüzde, yüzlerce faktör alaka düzeyini etkilemektedir ve bunların en önemlilerini bu rehberde tartışacağız.

Arama motorları genellikle, bir site, sayfa veya belge ne kadar popülerse içerdiği bilgilerin de o kadar değerli olduğunu varsayar. Bu varsayım, arama sonuçları ile ilgili kullanıcı memnuniyeti açısından oldukça başarılı olduğunu kanıtlamıştır.

Popülerlik ve alaka düzeyi manuel olarak belirlenmez. Bunun yerine, motorlar sapla samanı ayırt etmek için (alaka) matematiksel denklemler –algoritmalar- kullanır ve ardından bunları kalite (popülerlik) sırasına göre sıralarlar.

Bu algoritmalar, genellikle, arama pazarlamacılığı alanında “sıralama faktörleri” olarak adlandırılan yüzlerce değişken içerir.

Burada, arama motorlarının Ohio State'in “Universities” sorgusu için en alakalı ve popüler sayfa olduğuna inandığını ve Harvard sayfasını daha az alakalı / popüler bulduğunu elbette tahmin edebilirsiniz.

 

How Do I Get Some Success Rolling In?

- veya "arama pazarlamacıları (search marketers) nasıl başarılı olur?"

Arama motorlarının karmaşık algoritmaları anlaşılamaz gibi görünebilir. Gerçekten de, motorların kendileri daha iyi sonuçların nasıl elde edileceğine ya da daha fazla trafiğin nasıl toplanacağına dair çok az bilgi vermektedir. Optimizasyon ve en iyi uygulamalar hakkında neler sundukları -açıkladıkları- aşağıda belirtilmiştir:

 

GOOGLE WEBMASTER KILAVUZLARINDAN SEO BİLGİSİ

Google, arama motorlarında daha iyi sıralamalar elde etmek için aşağıdakileri önerir:

Arama motorları için değil, öncelikle kullanıcılar için sayfalar oluşturun. Kullanıcılarınızı kandırmayın ve arama motorlarına kullanıcılarınıza gösterdiğinizden farklı içerikler sunmayın – bu uygulama “cloaking” olarak adlandırılmaktadır –.

Net bir hiyerarşi ve metin bağlantıları içeren bir siteniz olsun. Her sayfa, en az bir statik metin bağlantısından erişilebilir olmalıdır.

Yararlı ve bilgi açısından zengin bir site oluşturun ve içeriğinizi net ve doğru bir şekilde tanımlayan sayfalar yazın.

Paylaş
İçindekiler