Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Bir Dijital Pazarlama Stratejisi: Outreach Pazarlama
Bir Dijital Pazarlama Stratejisi: Outreach Pazarlama
İçindekiler

outreach pazarlama

Arama motoru optimizasyonu dediğimizde çoğumuzun aklına sitelerde organik trafik amacı ile yapılan iyileştirmeler ve bu yönde belirlenen çeşitli stratejiler geliyor. Bu stratejilere Google güncellemeleri her geçen gün yeni bir rota belirlerken, sitelere gerçekleştirilen link yönlendirmelerini göz önünde bulundurmak, izlediğimiz stratejilerin uygulama noktasında büyük bir öneme sahip olabiliyor. Bu aşamada, sitelere gerekli alt yapıyı sağlayacak verimli bir link inşaasının gerekliliği de önemi de önümüzde beliriyor. Gelin, sizlerle önümüzdeki bu süreci profesyonel bir iletişim ile yönetmeyi sağlayan outreach marketing kavramına farklı bir pencereden bakalım.

 

Outreach Pazarlamanın Faydaları Nelerdir?

 

Bir dijital pazarlama stratejisi olarak karşımıza çıkan outreach marketing; çeşitli influencer, blogger ve diğer işletmeler ile mail aracılığıyla gerçekleşen iletişim süreci olarak tanımlanabilir. Outreach pazarlama sayesinde, marka bilinirliği göz önünde bulundurularak içerik pazarlaması gerçekleştirebilir ve az önce de bahsetmiş olduğumuz link inşası konusunda web sitelerine sağlam bir altyapı sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, marka temsilcileri ile kuracağınız iletişimler sayesinde markaların kimliğine faydası dokunabilecek güncel fırsatların takibini de sağlayabilirsiniz. Bir yandan markaların hedef kitlesi ile buluştuğu noktalarda yayınlanacak imaj besleyici içerikler oluştururken, bir yandan da bu noktaları markanın sitesine gerçekleştirilecek link yönlendirmelerini SEO iyileştirmelerine katkı sağlayan bir yapı taşı olarak kullanabilirsiniz. 

 

Link inşasında fayda sağlayacak bu yönlendirmeler ile sitelerin sahip olduğu backlinklere kaliteli katkılarda bulunabilir ve bu sayede SEO tarafında siteye katkıda bulunabilirsiniz. Sparktoro tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Google'ın organik sonuç sıralamalarında en çok etkileyen ikinci faktör olarak bu sitelerin ve yönlendirmelerin kalitesi yer almaktadır. Bu sıralamalar gerçekleşirken bu kaliteli yönlendirmeler kendi başlarına yeterli olmasa dahi, uzman bir ekip tarafından yapılan SEO çalışmalarına  bir destek görevi görecektir.

outreach marketing

Süreci Yönetirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

  • Hangi yoldan iletişim kurmalıyız?

 

Kurulacak iletişimler, genellikle e-posta üzerinden gerçekleşir. Bunun sebebi, misyon ve amacımız hakkında karşı tarafa güven sağlamak ve olumlu yönde bir imaj çizmeye yardımcı olmaktır. Elbette bu iletişim, yalnızca e-posta üzerinden kurulmak zorunda değildir ancak e-posta yolu ile kurulan iletişimler, diğer mecralar ile kurulan iletişim yollarına göre kişiselleştirmeye çok daha uygundurlar. Hedef kitleniz içerisinde yer alan kişilere göre özelleştirebildiğiniz mesajlar yoluyla kurulan iletişimler, yüksek geri dönüş elde etmek adına oldukça önemlidir.

 

  • Biz kimiz ve ne sağlıyoruz?

 

Dikkat edilmesi gereken ilk ve en önemli noktalardan birisi, kendimizi karşı tarafa net bir şekilde ifade edebilmemizdir. İletişim sürecinde kaynaklanabilecek yanlış anlaşılmalara yer vermemek adına, kullandığımız dili özenle seçmeliyiz. Gereğinden fazla laubaliyetin, güvenilirlik açısından karşı tarafta negatif bir etki uyandırabileceğini unutmamalıyız. Bütçe hakkında kurulacak iletişim dinamiğinin büyük ölçüde güven ilişkisinden geçtiğini hatırlatmakta fayda var. Karşı tarafa ileteceğimiz talepler hakkında açıklayıcı ve net olmak, sonrasında oluşabilecek karışıklıkların da önüne geçmemizi sağlar. Link yönlendirmesi talep edilecek durumlarda, hangi kelimeler üzerinden hangi bağlantıya yönlendirme sağlanacağı konusunda dikkatli olmak önemlidir. Bu aşamada, bir adım ileriden başlamak adına linklendirmeleri içeriğin içerisinde yerleştirilmiş şekilde de iletebilir, yayınlanmasının ardından hangi kod yardımıyla gerçekleştiğini kontrol edebilirsiniz.

 

  • Outreach Stratejinizi Önceliklerinize Göre Belirleyin

 

Her marka ve kişisel web sitesinin, birbirinden farklı bir stratejiye ihtiyaç duyduğu gerçeğini göz önünde bulundurmalısınız. Yayınlanacak içeriklerin, yayın planı yapılan alanlardaki yapı ve içerikler ile uyumunu kontrol etmek, dikkat edilmesi gereken noktalardan birisidir. Çalışmanın düzenleneceği sitenin e-ticaret veya blog sitesi olup olmaması, bu stratejileri oluştururken farklı yollar izlemeniz gerektiğini gösterebilir. Yayınlanmasını istediğiniz içeriklerde anahtar kelime analizi ve anahtar kelimelerin sıklığından tutun, içeriğin özgünlük ve diline kadar her etken, stratejinin çalışma yapılacak siteye göre özelleştirilmesi gereken detayları hakkında size ipucu verir. Bu konuda ayırmış olduğunuz bütçenizin de stratejinin bir parçası olduğunu unutmamanızda fayda var. Her alanda olduğu gibi, verimli bir bütçe kontrolü için belirlenen bütçenin süreçteki devamlılığını ve takibini sağlamak, verimli geri dönüşleri de olumlu yönde etkileyecektir.

 

  • Unmentioned Linkleri Tespit Edin

 

Genellikle markalarda rastlanan bir durum olarak, internette sitenizden veya markanızdan bahseden yazılara rastlamak oldukça olası bir durumdur. Bu gibi durumlarda içeriğin bulunduğu sitenin güvenilirliği konusunda bazı incelemelerde bulunabilir, yapacağınız değerlendirmenin ardından olumlu bir yönde izlenime sahip olursanız yayıncı ile iletişime geçebilir ve sitenize yönlendirme gerçekleştiren bir bağlantı oluşturmasına dair talepte bulunabilirsiniz. Bütçe konusu göz önünde bulundurulduğunda, bu gibi fırsatları değerlendirmek pozitif bir etki sağlayabilir. Elbette ki içeriğin özgün bir şekilde oluşturulmuş olması gerektiğini de göz önünde tutmayı da unutmamanız gerekir.  • Link İnşasında Önemli Faktörleri Göz Önünde BulundurunSitenize başarılı bir bağlantı edinme konusunda dikkatli olmanız gereken faktörler oldukça fazladır. Bu faktörlerden kısaca bahsetmemiz gerekirse; alaka düzeyi, organik trafik, sitenin güveni, domain otoritesi ve sitede yer alan spam gönderiler olarak özetleyebiliriz. Bağlantı sağlayacağımız içerikte, bağlantıyı talep edeceğimiz site ve bizim site konseptimiz arasında ilişki bulunması gerekir. Alaka düzeyi bulunmayan bağlantılar, Google tarafından algoritmasını manipüle etmeyi amaçlayan ‘’siyah şapka’’lar olarak adlandırılır ve bunun sonucunda algoritmalar bu bağlantıyı görmezden gelir veya cezalandırırlar. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına, öncelikle alaka düzeyini göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Organik trafiği yüksek sitelerden bu talebi oluşturmak, bir yandan daha başarılı bağlantılar elde etmemizi sağlarken, bir yandan ise Google’ın gözünde bu site değerinin yüksek olmasından kaynaklı link inşası konusunda daha faydalı olacaktır. Site güveni konusuna gelecek olursak ise, bağlantı sağlayan sitenin zararlı bağlantılara sahip olup olmaması ve yasal bir alanda yer alması algoritma için kritik değer taşır. Bu güven ilişkisinde yasal sınırların yanı sıra, düzenli içerik paylaşımı ve domain uzantıları da büyük bir role sahiptir. Domain otoritesinin ve spam gönderilerin ise yarattığı etkilerin kaçınılmaz olduğunu tüm bu etmenler çerçevesinde söylemek yanlış olmaz.

 

outreach marketing

 

  • Kişiselleştirilmiş E-postaların Önemi

 

Hazır bir taslağa dayalı e-posta iletileri, sık yapılan bir yanlış olarak önümüze çıkar. Bu taslaklar, oldukça yaygın şekilde kullanılır ve herkes tarafından ulaşılabilme ihtimali yüksek mesajları içerir. Backlinko’nun yapmış olduğu bir araştırma, başlığı karşı taraf göz önünde tutularak özelleştirilmiş iletilerin %30,5 oranında, özelleştirilmiş mesaj içeriklerine sahip iletilerin ise özelleştirme uygulanmamış iletilere göre %32,7 oranında daha yüksek bir geri dönüşe sahip olduğunu göstermiştir. İleti başlıkları, sınırlı karakter sayısı içerdiğinden dolayı bu kısımda dikkat çekici bir mesaj içermesi, karşı tarafın bu iletiyi diğerlerinden ayırt edebilmesi için kritiktir. Başlıklarda, spesifik olarak belli bir konu içerdiğini belirtmek faydalı olacaktır. Araştırma, geri yanıt oranının yükselmesi için ise ileti başlığındaki mesajı oluşturan harf sayısının 36-50 karakter aralığında olmasını önermiştir. Bu uzunluğu aşan başlıkların tek seferde okunması mümkün olmayacağından dolayı, başlık dikkat çekiciliğini kaybedebilir. Çoğumuz, mail kutularına gelen klasik iletilere dikkat göstermeyiz. Bu durumu göz önünde bulundurmalı ve oluşturacağınız iletilerde bu duruma düşmekten kaçınmanızda fayda vardır.

 

Tüm bu faktörleri göz önünde bulundurularak, başarılı bir outreach pazarlaması oluşturma konusunda önemli adımlar atabilir; markanızın veya sitenizin bilinirliğine besleyici geri dönüşler oluşturabilirsiniz. Gerekli adımları izleyerek başarılı bir outreach stratejisi oluşturabilir, uzman ekipler tarafından sağlanan SEO iyileştirmelerine destekleyici faydalar sağlayabilirsiniz.

Paylaş
Pazarlama Değişiyor
Pazarlama Değişiyor

Kitle davranışları ve kuşaklar değiştikçe pazarlama da değişiyor.Pazarlamada dijital video reklamları artıyor.Geleneksel medya planlama ve s...

Yeniden Pazarlama
Yeniden Pazarlama

Yeniden pazarlamanın amacı, marka veya ürününüzü müşteriye unutturmamak adına mevcut müşteriyi yeniden hedeflemektir.Google Adwords’de web s...

Kobi’lere Dijital Pazarlama Önerileri
Kobi’lere Dijital Pazarlama Önerileri

Küçük işletmelerin ,  dijital pazarlamayı kullanarak büyük şirketlerle rekabet etmesi mümkün. Bunun için dijital pazarlamayı yakından takip...

Dijital Pazarlamada yeni model “Sadakat Pazarlama”
Dijital Pazarlamada yeni model “Sadakat Pazarlama”

Pazarlama harcamalarının her geçen gün daha da çok dijitale kaydığı günümüzde, müşterilerde sadakat oluşturma yolları da değişim gösteriyor....

En Popüler Pazarlama : SEO
En Popüler Pazarlama : SEO

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), dijital platformlarda ve online satışı olan herkesin fazlası ile önem vermesi gereken bir konu. SEO’nun iy...